Strefa Turysty

BUDOWA MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO

Miasteczko Ruchu Drogowego stanowi część założenia nowej inwestycji w centrum miasta, która ma na celu stworzenie na terenie Parku Cegielnia miejsca o charakterze szkoleniowo–rekreacyjno–sportowym. Całe założenie obejmuje wykonanie nowego skateparku (w miejscu istniejącego) wraz z placem treningowym oraz wykonanie przedmiotowego Miasteczka Ruchu Drogowego do nauki jazdy i egzaminowania na kartę rowerową i motorowerową.


W zakres inwestycji wchodzi wykonanie placu dla Miasteczka Ruchu Drogowego wraz z wyposażeniem w znaki drogowe, małą architekturę, wykonanie odwodnienia, oświetlenia terenu i świetlnej sygnalizacji drogowej oraz monitoring.

Na teren Miasteczka prowadzi projektowana szkoleniowa „droga podmiejska” rozpoczynająca się od ul. Folwareckiej (w miejscu istniejącego wejścia do parku – skateparku). Do „drogi podmiejskiej” przylega chodnik wykonany z kostki brukowej. Droga podmiejska posiada włączenie do ruchu na terenie „zabudowanym” - terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Droga podmiejska biegnie dalej jako „ślepa uliczka” i wyprowadzenie na teren nieutwardzony - gruntowy. Przy tej drodze usytuowano regulamin Miasteczka. W głównej części Miasteczka zaprojektowano skrzyżowanie z ruchem okrężnym, skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną i skrzyżowanie równorzędne, 5 skrzyżowań trójwlotowych, odcinek drogi jednokierunkowej, oznakowaną strefę zamieszkania z dwoma progami zwalniającymi, wysepkę kanalizującą ruch oraz przejazd kolejowy. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną na jednym wlocie zaprojektowano osobny pas do jazdy w lewo i na wprost i osobny do skrętu w prawo z zieloną strzałką. Przy miasteczku, w jego północnej części wydzielono jezdnię do wykonywania tzw. „ósemek” o promieniu wewnętrznym 1,5 m i promieniu zewnętrznym 3,5 m. W południowej części Miasteczka wydzielono fragment ścieżki rowerowej. Wzdłuż większości jezdni wykonane będą chodniki. Na terenie Miasteczka wykonanych będzie 7 przejść dla pieszych: 4 z sygnalizacją świetlną i 3 bez sygnalizacji, w tym jedno oznaczone jako przejście dla dzieci. Przejścia z sygnalizacją świetlną zostaną wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe, informujące pieszych o aktualnym stanie barwy światła na sygnalizatorze ulicznym. Przed wszystkimi przejściami dla pieszych na głównym Miasteczku projektuje się ułożenie pasa z płyt integracyjnych. Poza miasteczkiem na „drodze podmiejskiej” również zaprojektowano 2 przejścia dla pieszych, malowane, bez płyt integracyjnych, oznakowane. Przy dwóch przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną zaprojektowano przejazdy dla rowerów.